PTTK Oddział Stronie Śląskie

Stronie Śl. ul. Zielona 5/4
tel. 74 814 13 79

e-mail: pttk@pttk-stronie.pl

 

Biuro czynne:

W poniedziałki i czwartki

w godz. 10:00 - 14:00

w soboty i niedziele nieczynne !

Wizyty
Dzisiaj: 132Wszystkie: 8242

Bolesławów

Gmina  » Bolesławów

Nieduża wieś położona w dolinie rzeki Morawki była niegdyś miastem. Powstał jako wolna sada górnicza już w XIV wieku. W 1581 roku mincerz króla Czech Wilhelm von Oppersdorf przeprowadził alokację - wytyczono rynek i trzy ulice, wzniesiono zabudowę dla gwarków (młodych górników) i drewniany kościół. Miasto otrzymało nazwę Wilhelmsthal (Dolina Wilhelma). W 1582 roku założono w mieście Urząd Górniczy. Miasto miało również swój herb. W okolicach Bolesławowa wydobywano srebro i rudę żelaza.Lata świetności trwały prawie trzy wieki. Złoża się wyczerpały, wojna trzydziestoletnia, liczne zarazy przyczyniły się do zmniejszenia rangi miasta Wilhelmsthal. Stąd w roku 1891 traci prawa miejskie i spada do rzędu wsi. Obecnie wieś intensywnie się rozwija. Powstają liczne pensjonaty. 

Stacja Narciarska w pobliskiej Kamienicy uruchomiła oświetloną trasę zjazdową do Bolesławowa co sprzyja uprawianiu aktywnej turystyki - narciarstwa zimą, a za sprawą licznych i dobrze oznakowanych szlaków - górskich wędrówek i wypraw rowerowych - aktywnego wypoczynku latem. Bolesławów jest doskonałą bazą wypadową w Góry Bialskie oraz Masyw Śnieżnika. Dzięki turystycznemu przejściu granicznemu w pobliskiej Nowej Morawie można odwiedzić Czechy.

Ciekawostki Bolesławowa:

  • Barokowy Kościół pw. Św. Jozefa Oblubieńca z reminiscencjami gotyckimi z 1598 roku. Kościół został zbudowany zgodnie z orientacją wschód - zachód. Budowla jednonawowa z bogatym wyposażeniem. W środku znajdują się rzeźby dłuta Michała Klahra (rzeźbiarz baroku - mieszkaniec Bielic) m. in. Św. Barbary i św. Jana Nepomucena z 1710 - 1740 r. Na fasadzie widnieje zegar słoneczny.
  • Kamienna figura św. Franciszka Ksawerego w otoczeniu aniołków z 1716 roku upamiętniająca tragiczne wydarzenia - epidemię zarazy.Figura stoi w centrum wsi, dawny rynek.
  • Figura św. Jana Nepomucena z 1828 roku, przed wjazdem do wsi,
  • Zabytkowy Ogrójec - miejsce kultu religijnego z 1833 roku - kamienne postacie apostołów.
 
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com