PTTK Oddział Stronie Śląskie

Stronie Śl. ul. Zielona 5/4
tel. 74 814 13 79

e-mail: pttk@pttk-stronie.pl

 

Biuro czynne:

W poniedziałki i czwartki

w godz. 10:00 - 14:00

w soboty i niedziele nieczynne !

Wizyty
Dzisiaj: 317Wszystkie: 7407

Strachocin

Gmina  » Strachocin

Jedna z najstarszych wsi na Ziemi Kłodzkiej. Jej powstanie datuje się na 1264 rok i wiązało się prawdopodobnie z rozwojem górnictwa i hutnictwa żelaza. W 1520 roku na terenie wsi powstała pierwsza kuźnica. W XVIII stuleciu rozwinęły się rzemiosła i przemysł szklarski, a następnie wieś została uprzemysłowiona.

W I poł. XIX wieku powstała w Strachocinie nowoczesna huta żelaza. Wytapiano z niej żelazo z rudy wydobywanej w Siennej i Janowej Górze. Huta działała do 1865 roku. Później na jej terenie powstała siedziba Nadleśnictwa Wschodniego. W 1864 roku powstaje nowa huta szkła kryształowego założona przez rodzinę von Losky. Funkcjonuje ona do dziś, produkując znane na całym świecie wyroby kryształowe. Rozwój Strachocina znacząco przyspieszyła budowa w 1897 roku linii kolejowej łączącej Stronie Śl. z Kłodzkiem ze stacją w Strachocinie.

W II poł. XIX wieku Strachocin stał się miejscowością turystyczną związaną z Lądkiem. Rozwój wsi a także sąsiednich Stronia i Goszowa doprowadził do zatarcia się granic pomiędzy nimi. W 1967 roku powstało miasto Stronie Śląskie, które wchłonęło część Strachocina z hutą szkła, stacją kolejową, kościołem i cmentarzem parafialnym.

Teren Strachocina i okolic, to dolina rzeki Białej Lądeckiej, która na tym odcinku jej biegu jest wyjątkowo rozległa. Ma to zasadniczy wpływ na specyficzny krajobraz. Stoki o łagodnym pochyleniu, porośnięte łąkami oraz luźna, zagrodowa zabudowa składają się na sielankowy obraz wsi.

 
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com